Pamięć Walka i Męczeństwo
Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
- Szczegóły
- Kategoria: Pamięć Walka i Męczeństwo
- Odsłony: 11414
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Auchwitz-Birkenau został utworzony w 1940 r. przez niemieckich okupantów jako miejsce eksterminacji Polaków. Rozkaz założenia obozu wydał Heindrich Himmler, a jego komendantem mianowano Rudolfa Hoessa.
W 1941 r., oprócz obozu w Auschwitz, rozpoczęto budowę drugiego obozu w pobliskiej wsi Brzezince (Birkenau). Tu też zbudowano ogromne komory gazowe, w których ginęli więźniowie. W 1942 r. masowo zaczęto przywozić tu Żydów w związku z planem ich wymordowania, czyli akcją "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".
Pierwszymi więźniami obozu byli Polacy: polska inteligencja, duchowni, później osoby areztowane w łapankach, ofiary deportacji ludności Zamojszczyzny, powstańcy warszawscy.
Według szacunkowych danych w obozie przebywało w sumie ok. 1,3 mln więźniów, z czego 1,1 mln to Żydzi, ok. 150 tys. - Polacy, ok. 23 tys. Cyganów i ok. 40 tys. różnych innych narodowości.
Zginęło ok. 960 tys. Żydów, ok. 75 tys. Polaków, 21 tys. Cyganów i 30 tys. osób innych narodowości. Ginęli w komorach gazowych, egzekucjach, z głodu, wycieńczenia, chorób, w wyniku nieludzkich eksperymentów medycznych i mordowani przez bestialskich oprawców.
W miarę zbliżania się wojsk sowieckich Niemcy próbowali zacierać ślady zbrodniczej działalności, a połowie stycznia 1945 r. podjęto decyzję o ewakuacji obozu. W mordecznym Marszu Śmierci na zachód ginęli kolejni wycieńczeni więźniowie.
27 stycznia 1945 r. do obozu weszły wojska 10 Lwowskiej Dywizji Piechoty I Armii Frontu Ukraińskiego. Przebywało w nim wówczas jeszcze 9 tysięcy więźniów, w tym 500 dzieci, których Niemcy nie zdążyli wymordować. Większość z nich zmarła z wycieńczenia i chorób.
Napisał(a) IKa
Za: Aspekt Polski
RadioMaryja.pl
18 marzec 2025
Katolicki Głos w Twoim domu- K. Nawrocki złożył w PKW ponad 1,3 mln podpisów pod swoją kandydaturą
- Reprezentacja Polski w piłce nożnej rozpoczyna batalię o mundial
- Prezydent RP skierował nowelizację ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora do Trybunału Konstytucyjnego
- P. Sałek dla „Naszego Dziennika” o ataku na Muzeum „Pamięć i Tożsamość”: Mamy do czynienia z ideologiczną ofensywą, w której jednym z celów jest pozbawienie Polaków ważnej instytucji upamiętniającej postać św. Jana Pawła II
- Informacje Dnia, godz. 11.00
- Rekolekcje polskich redemptorystów w USA i Kanadzie
- Wraca tzw. ustawa wiatrakowa. Nowe przepisy zakładają, że minimalna odległość turbiny od zabudowań zostanie zmniejszona do 500 metrów
- Co może przynieść rozmowa D. Trumpa z W. Putinem?
- Informacje Dnia 18.03.2025 [10.00]
- Informacje Dnia, godz. 10.00
- USA: tornada, burze i pożary zabiły w ostatni weekend co najmniej 42 osoby
- Honduras: siedem osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego