Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

mp1 18 sierpnia 1946 r. żołnierze 6. Kompanii Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” mjr. Józefa Kurasia „Ognia” pod dowództwem Jana Janusza "Siekiery" zajęli więzienie UB w Krakowie. Podczas brawurowej akcji uwolniono 64 więźniów wywodzących się z podziemia zbrojnego NSZ, AK, WiN oraz innych formacji niepodległościowych i niezależnych organizacji politycznych.

Dokładnie w 64. rocznicę tego wydarzenia, członkowie Obozu Narodowo-Radykalnego Podhale wespół z przedstawicielami krakowskiego stowarzyszenia Małopolscy Patrioci oddali hołd bohaterom Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” składając symboliczne wiązanki kwiatów i zapalając znicze pod pomnikiem upamiętniającym Józefa Kurasia "Ognia" i jego podkomendnych, poległych w walce z hitlerowskim i komunistycznym zniewoleniem w latach 1943-1950. Tym samym przywołujemy pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę składając swe życie w obronie Ojczyzny i godności innych ludzi. Ta pamięć jest naszą powinnością wobec przyszłych pokoleń, które na niej budować będą swoją tożsamość. CHWAŁA BOHATEROM, CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! (baz)

 

Relacja ze spotkania ukazała się na portalach internetowych: Góral Info, Zakopiański Bazar, Konserwatyzm.pl, Propolonia.pl, i Xportal.pl.

 mp2 mp3

 Za: http://www.onrpodhale.boo.pl/