Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Przepraszamy tłumaczenie google bez poprawek
 
Przez Ambrose'a Evansa-Pritcharda
 
Amerykańskie dokumenty rządowe pokazują, że społeczność wywiadowcza USA prowadziła kampanię w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, aby zbudować impet dla zjednoczonej Europy. Finansowała i kierowała europejskim ruchem federalistycznym.
 
Dokumenty potwierdzają wyrażone wówczas podejrzenia, że Ameryka agresywnie pracuje za kulisami, aby zepchnąć Wielką Brytanię do państwa europejskiego. Jedno memorandum, datowane na 26 lipca 1950 r., zawiera instrukcje dotyczące kampanii promującej pełnoprawny Parlament Europejski. Podpisuje go gen. William J Donovan, szef amerykańskiego Biura Służb Strategicznych z czasów wojny, prekursor CIA.
 
Dokumenty zostały znalezione przez Joshua Paula, badacza z Georgetown University w Waszyngtonie. Obejmują one akta wydane przez US National Archives. Głównym narzędziem Waszyngtonu do kształtowania agendy europejskiej był Amerykański Komitet na rzecz Zjednoczonej Europy, utworzony w 1948 roku. Przewodniczącym był Donovan, pozornie prywatny prawnik w tym czasie.
 
Wiceprzewodniczącym był Allen Dulles, dyrektor CIA w latach pięćdziesiątych. W skład zarządu wchodził Walter Bedell Smith, pierwszy dyrektor CIA, oraz liść byłych postaci i urzędników OSS, którzy wprowadzili się i wyprowadzili z CIA. Z dokumentów wynika, że ACUE finansowało Ruch Europejski, najważniejszą organizację federalistyczną w latach powojennych. Na przykład w 1958 roku przekazał 53,5 procent funduszy ruchu.
 
Europejska Kampania Młodzieży, ramię Ruchu Europejskiego, była w całości finansowana i kontrolowana przez Waszyngton. Belgijski reżyser, Baron Boel, otrzymywał miesięczne płatności na specjalne konto. Kiedy szef Ruchu Europejskiego, urodzony w Polsce Joseph Retinger, opanował w tym stopniu amerykańskiej kontroli i próbował zebrać pieniądze w Europie, szybko został upomniany.
 
Przywódcy Ruchu Europejskiego - Retinger, wizjoner Robert Schuman i były premier Belgii Paul-Henri Spaak - zostali potraktowani jako wynajęci przez swoich amerykańskich sponsorów. Rola USA była traktowana jako tajna operacja. Finansowanie ACUE pochodziło z fundacji Forda i Rockefellera, a także grup biznesowych ściśle związanych z rządem USA.
 
Szef Fundacji Forda, były oficer OSS Paul Hoffman, podwoił się jako szef ACUE pod koniec lat pięćdziesiątych. Rolę odegrał także Departament Stanu. Notatka z sekcji europejskiej z 11 czerwca 1965 r. doradza wiceprezydentowi Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Robertowi Marjolinowi, aby w ukryciu dążył do unii walutowej.
 
Zaleca stłumienie debaty do momentu, w którym "przyjęcie takich propozycji stałoby się praktycznie nieuniknione".
 
Ambrose Evans-Pritchard
 
Źródło